.

İlk 11 Aylık Süreçte % 101 Büyüme Gerçekleştirdik

İlk 11 Aylık Süreçte % 101 Büyüme Gerçekleştirdik

Rabia VATAN: Hakan Bey size bağlı olan bölümlerin güncel çalışmalarından ve pazarlama ekibinizden bahsedebilir misiniz?

Hakan TAN: Firmamıza ait STAMBU ve Super markalarımızın kurumsal, stratejik amaçlarımız doğrultusunda pazarlama ve kurumsal iletişim yönetimi, kalite ve ürün yönetimi, stok-maliyet-kârlılık yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), B2B ve B2C yönetimi, satış yönetimi çalışmalarını sürdürmekteyiz. Tabii ki bu bir ekip ve uzmanlık işi.

Bu röportajımda sizleri pazarlama ekibimle tanıştırmak ve çalışmalar hakkında bilgilendirmek isterim. Pazarlama ve Kurumsal İletişim çalışmalarını Gizem KÜÇÜKAY’la, Kalite ve Ürün Yönetimini Banu YÜRÜR’le, Fiyat-Maliyet-Karlılık-Stok-Sipariş-Planlama Yönetimlerini Gülşah ALAN’la birlikte yönetmekteyiz. Şimdi isterseniz sözü kendilerine bırakabiliriz Gizem Hanım kendinizden ve Stambu’daki görevinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Gizem KÜÇÜKAY: 1990, Kocaeli doğumluyum. Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden 2014 yılında mezun oldum. 1,5 yıldır Stambu Elektrik’te Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetici olarak görev almaktayım.

Stambu’nun kesintisiz iletişim, kaliteli ürün ve hizmet sunumu, müşteri memnuniyeti ve sosyal sorumluluk ilkeleri çerçevesinde, sektörün ilk üç firmasından biri olma vizyonuna sadık kalarak aynı doğrultuda Stambu’daki görev ve sorumluluklarımı sürdürmekteyim. Görev ve sorumluluklarımdan kısaca bahsedersem; markamızın pazarlama stratejileri doğrultusunda reklam ve iletişim çalışmalarının organize edilmesi, kurumsal yayın çalışmalarının içerik metinlerinin oluşturulması, Yönetim Kurulu Başkanı ve CMO röportajları ve basın bültenlerinin sektör dergileri ile paylaşılması ve koordinasyonu, medya satın alma süreçlerinin yürütülmesi, grafik tasarım sürecinin koordinasyonu, tüm mecralarda tasarım çalışmalarının şirket kurumsal kimliğine göre hazırlanmasının sağlanması ve yayınlanması, kurumsal bayi kanalında görsel ve basılı ihtiyaçlarının belirlenmesi, yıllık promosyon çalışmalarının bayilere ulaştırılması vb. operasyonel süreçlerin yürütülmesi. Kurumsal kimlik ve imaj çalışmaları çerçevesinde web sitesi ve B2B tarafında içeriklerin güncellenmesi ve yönetilmesi. Yeni kampanya, ürün bülteni, sektörel fuarlar, şirket içi etkinlikler gibi çalışmalar ve organizasyonların düzenlenmesi ve takibi şeklinde özetleyebilirim.

Mutlu ve huzurlu bir ortamda çalışıyor olmanın artı bir değer olduğu bu zamanda Stambu’da bu değeri yakaladığımı düşünüyorum. Yöneticilerimden ve değerli çalışma arkadaşlarımdan son derece memnun olduğumu söyleyebilirim. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Bülent ÇELİK ve bağlı olduğum yöneticim CMO Hakan TAN’a sunmuş oldukları imkânlar ve vermiş oldukları destek için teşekkürlerimi borç bilirim.

Gülşah Hanım kendinizden ve Stambu’daki görevinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Gülşah ALAN: 2015 yılı temmuz ayı itibariyle Stambu Elektrik’te planlama mühendisi olarak çalışmaya başladım. Sorumluluklarım; stok yönetimi, yurtiçi ve yurtdışı siparişlerin planlanması ve takibi, pazarlama kampanyalarına ve satış ekibine destek verilmesi, satış ve stok seviyelerine göre sipariş miktarlarına karar vermek, maliyet ve perakende fiyatlarını hesaplamak, ürünlerin fiyat çalışmalarının ve rekabet analizlerinin yapılmasıdır. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Stambu Elektrik’te kısa vadedeki amacım; şirketimizin pazarlama ve satış politikaları doğrultusunda, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarını en kısa sürede, en iyi şekilde karşılayabilmek, uzun vadede ise; ithalat-sipariş-stok ile ilgili öngörülerimizle birlikte şirket hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bülent Bey ve Hakan Bey gibi profesyonel ve insan ilişkilerine değer veren iki yöneticiyle ve birbiriyle uyumu yakalamış, planlı bir ekiple birlikte çalıştığım için çok mutluyum.

Hakan Bey, 2015’i nasıl değerlendirdiğinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Hakan TAN: 2015 yılının ilk 11 ayında müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler sayesinde tüm bölümlerimizde pozitif etki sağlayarak gösterdiğimiz performansla önemli başarılara imza attık. Bu süre zarfında Türkiye’nin 7 bölgesinde 46 bayi ve satış noktasıyla sektöre hizmet vererek, müşterilerimizin de vermiş olduğu destek ile ilk 11 aylık süreçte % 101 gibi önemli bir büyüme performansı gerçekleştirmeyi başardık.
2005 yılında imalatçı olarak sektörde konumlanan STAMBU, 2015 yılının başında imalat kapasitesini arttırarak sensörlü armatürde de iddialı bir konuma geldi. Bu dönemde sektöre yön veren ve sektörün geleceği için faydalı çalışmalar yürüten Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD)’ne olan üyeliğimizi gerçekleştirmiş olduk.
Yılın ilk 6 ayında WIN Automation ve İstanbul Light Fuarlarında yer alarak, düzenlemiş olduğumuz 2015 Süper Fırsatlar Kampanyası ve Tatil Cepte Kampanyası ile Türkiye’nin 7 bölgesinde ses getirdik. Bu yıl Süper Fırsatlar Kampanyası kapsamında 14 - 21 Mayıs tarihleri arasında Umre seyahatlerinin ikincisini İkram Turizm organizasyonunda gerçekleştirdik. Geri bildirimlerden aldığımız cesaretle gelecek yıllarda Umre seyahatlerini gelenekselleştirmeyi planlıyoruz.

2016 için projeleriniz ve öncelikli konularınız nelerdir?

2016 yılı için yine sağlam ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi ile planlarımızı ve bütçemizi hazırladık. Yeni ve güzel başlangıçların müjdecisi olacağını umduğumuz 2016 yılını hep birlikte en iyi şekilde değerlendirebileceğimiz inancını taşıyoruz.

2015 yılının son çeyreğinde B2B sitemizi pilot bayilere açmıştık. Sitemiz gelişme aşamasında. 2016 yılı itibariyle tüm bayilerimiz siparişlerini B2B sitemiz üzerinden verebilecek. Ayrıca B2B sitemizde günün ve haftanın ürün fırsatları da bulunacak. 2016 yılının ikinci çeyreğinde ise STAMBU olarak CRM’i de değerli müşterilerimize açarak kesintisiz ve online iletişimimizi daha da kuvvetlendireceğiz. Ayrıca 2016-1 fiyat listemizde ürün portföyümüze eklemiş olduğumuz yeni aydınlatma ürünlerimizi beğeninize sunmuş olacağız. Üretim planlarımızla ilgili tesis arayışımıza devam etmekteyiz. Ekibimizi büyütme çalışmalarımıza devam ederek müşteri memnuniyetini ve iletişimimizi arttırmayı planlamaktayız.

 

We have grown by 101% in the first 11 month

Rabia VATAN: Mr. Hakan, can you please tell us about the current efforts of the departments reporting to you and your marketing team?

Hakan TAN: We are conducting the marketing and corporate communications management, quality and product management, stock-cost-profitability management, customer relations management, B2B and B2C management, and sales management operations in line with our strategic purposes for our brands, namely STAMBU and Super. Of course, this is a teamwork which requires expertise. I would like to introduce you to my marketing team and inform you about our efforts. Gizem KÜÇÜKAY is in charge of the Marketing and Corporate Communication operations, Banu YÜRÜR is in charge of the Quality and Product Management operations, and Gülşah ALAN is in charge of Price-Cost-Profitability-Stock-Orders-Planning Management. Now, I believe we can listen to their input. Ms. Küçükay, can you please tell us about yourself and your position in STAMBU?

Gizem KÜÇÜKAY: I was born in Kocaeli in 1990. I was graduated from the of Public Relations and Publicity and Advertising Department of Communications Faculty of Marmara University in 2014. I have been working for STAMBU Electric for 1.5 years as a Marketing and Corporate Communications Executive. 

I am fulfilling my duties and responsibilities in line with the vision of being one of the top 3 firms of its industry devoting myself to uninterrupted communication, quality product and service provision, customer satisfaction and social responsibility. Among my duties and responsibilities are organization of advertising and communication efforts in line with our brand’s marketing strategy, developing written content for corporate publications, sharing and coordination of interviews of our CEO and CMO and newsletters with industrial magazines, conducting media purchase processes, coordination of graphic design process, having all the design works comply with our corporate identity and publishing them accordingly, defining the visual and printed needs of our corporate distributor network, communicating the annual promotion campaigns to the distributors, etc. Updating and managing the content of our website and B2B operations as part of the corporate identity and image efforts. Nevertheless, I am also in charge of organizing and tracking efforts such as product bulletins, industrial fairs and corporate events.

I believe that working in a delightful and peaceful environment is a plus and I feel I have found it in STAMBU. I am glad to be working with my executives and colleagues. I would like to thank Dr. Bülent Çelik, Chairman of the Board of STAMBU, and Hakan Tan, CMO of STAMBU, for the opportunities they have offered and for their support.

Mrs. Alan, can you please tell us about yourself and your position in STAMBU?

Gülşah ALAN: I have been working as a planning engineer in STAMBU Electric as of July, 2015. Among my responsibilities are stock management, planning and tracking national and international orders, supporting marketing campaigns and sales team, deciding on the orders in accordance with sales and stock levels, calculating costs and retail prices, conducting pricing and competition analyses. I was graduated from the Department of Industrial Engineering of the Engineering Faculty of Marmara University. My short-term goal in STAMBU Electric is to deliver for the needs of our customers in a most efficient way possible in line with our marketing and sales policies; while my long-term goal is to make it possible for our company to meet its goals with our import-orders-stock anticipations. I am working with two professionals who are invested in human relations, namely Mr. Bülent and Mr. Hakan, and I am glad to be a part of STAMBU family.

Mr. Hakan, can you please give us an insight of your assessment of 2015?

We have achieved a phenomenal success with all its departments creating a positive effect as per the feedback it has received from its customers for the first 11 months of 2015. Delivering to the industry with 46 distributors and sales points in all around Turkey, STAMBU achieved a 101% growth performance in terms of its turnover for the first 11 months with the support it received from its customers.

Having taken its position as a manufacturer in 2005, STAMBU has increased its production capacity by the beginning of 2015 and has become an important actor in luminaire-integrated sensor control systems. During this period STAMBU has joined the Turkish National Committee on Illumination (ATMK) and Turkish Lighting Luminaires Manufacturers Association (AGID), two leading communities which work towards the future of the industry.
Having taken part in WIN Automation and Istanbul Light Fairs in the first half of the year, we have made a strong impression with our 2015 Super Opportunities Campaign and Holiday for the Taking Campaign all around Turkey. We have held the second Umrah visit as part of its Super Opportunities Campaign this year between 14th and 21st of May in an organization of Ikram Tourism. With the reinforcement of the feedback received, we are planning to make a tradition out of our Umrah visit.

What are your projects and priorities for 2016?

We have concluded our plans and budget for 2016 with the goal of sustainable growth in mind. We believe we will be making the best of 2016 which we hope that it will bring new and fair beginnings.  We have made our B2B website available for our distributors by the last quarter of 2015. We are still developing our system. As of 2016, all our distributors will be able to use our B2B website for their orders. Nevertheless, our B2B website will also communicate the daily and weekly promotions. By the second quarter of 2016, we are going to reinforce our uninterrupted and online communication with our valued customers launching our CRM website. Moreover, we will be launching our new lighting products which are already available in our 2016-1 price list. We are currently looking for facilities in line with our manufacturing plans. With a growing team, we are planning to improve customer satisfaction and communications.

TOP